برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
Menu
بخش های دیگر مجله

جعبه HTML

آخرین کامنت‌ها

همه چیز در مورد یمیر «تایتان بنیان گذار»

6177 بازدید 47 لایک
1 کامنت
(5)

زمان مطالعه: 8 دقیقه

خطر اسپویل از پارت آخر انیمه‌ی اتک آن تایتان


انیمه «حمله به تایتان‌ها» (Attack On Tintan) یکی از محبوبترین والبته پرحاشیه‌ترین انیمه‌های سال‌های اخیر هست؛ این انیمه اقتباسی از یه مانگای ژاپنی به همین نام، با نویسندگی و تصویرگری «هاجیمه ایسایاما» (Hajime Isayama) هست. (مانگا درحقیقت نوعی کمیکه که مربوط به صنعت انیمیشن سازی ژاپن میشه، در اکثر اوقات انیمه ها براساس مانگاهای معروف تولید میشن و در مواردی خط داستانیشون بعد از چند فصل از مانگا جدا میشه.) اتک آن تایتان، یکی از اولین تجربه‌های این مانگاکا (نویسنده و تصویر مانگا) بود که از همون روزهای اولیه انتشار با استقبال بی‌نظیری مواجه شد. ایسایاما جدا از توانایی بالا در خلق شخصیت‌های دوست داشتنی و باورپذیر، تبحر بسیار بالایی در استفاده از پیچش‌های داستانی داره. انتشار این مانگا از سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات کودانشا شروع شد و به مدت ۱۱سال  تا سال ۲۰۲۱ ادامه داشت، تا بالاخره بعد از انتشار چپتر ۱۳۹ به پایان رسید. پخش انیمه‌ی این فرنچایز هم دیروز (13 آبان) پس از تقریبا یک دهه به پایان رسید، حالا دیگه می‌تونیم با خیال راحت در مورد «تایتان بنیان‌گذار» صحبت کنیم، پس با ما همراه باشین!


 • پیدایش تایتان بنیان‌گذار

«تایتان بنیان‌گذار»، «تایتان موسس» یا «شیسو نو کیوجین» (The Founding Titan) اولین تایتان از نه تایتانی هست که تقریباً 2000 سال قبل از اولین رویدادهای خط داستانی «حمله به تایتان»، در داستان ظاهر میشه. «یمیر فریتز» (Ymir Fritz) در دوران مشترک (پیش از مهاجرت الدیایی‌ها به پارادایس) یکی از برده‌های «فریتز» بود که در دهکده‌ی کوچکی زندگی میکرد. هنگامی که یکی از خوک‌ها از مزرعه‌ی روستا فرار کرد؛ اعضای دهکده «یمیر» رو در حالیکه بی‌گناه بود به عنوان مجرم معرفی کردند. به عنوان مجازات «فریتز» مراسم شکاری ترتیب داد که در اون محافظانش و مردهای دهکده با سگ‌هایشان به دنبال شکار «یمیر» بودند. او در زمان فرارش به تنه‌ی درختی تو خالی پناه برد و ناگهان به درون حوضچه‌ی آب زیرزمینی سقوط کرد، در این زمان بود که با موجودی که «ژیک»، ازش با اسم «منبع حیات» (source of all living matter) نام میبره، ترکیب شد و در نهایت «اولین تایتان» ظاهر شد. «یمیر» مسلح به قدرت‌های تایتانی خودش به دهکده بازگشت و به «فریتز» و «مردم الدیا» به مدت سیزده سال خدمت کرد تا در نهایت در راه نجات «فریتز» مرد. پس از مرگ او، «فریتز» سه دخترشون، «رز»، «ماریا» و «سینا» (Maria, Rose, and Sina) رو مجبور کرد تا جسد «یمیر» رو بخورن و قدرت‌های تایتانی‌اش رو به ارث ببرن؛ این سنت بین خاندان «فریتز» ادامه داشت تا زمانی که نه تایتانِ «اتک تایتان» (The Attack Titan)، «تایتان بنیان‌گذار» (The Founding Titan)، «تایتان چکش جنگی» (The War Hammer Titan)، «تایتان زره پوش» (The Armored Titan)، «تایتان عظیم‌الجثه» (The Colossus Titan)، «تایتان بارکش» (The Cart Titan)، «تایتان آرواره» (The Jaw Titan)، «تایتان مونث» (The Female Titan)، «تایتان هیولا» (The Beast Titan)، از «تایتان بنیان‌گذار» به جای موند و چرخه‌ی انتقال این 9 تایتان‌ بین نسل پادشاهی تا زمان «جنگ بزرگ تایتان‌ها» ادامه داشت. به دلیل عمر کوتاه «یمیر» در قالب تایتان هست که هیچ وارث تایتانی نمیتونه بیش‌تر از سیزده سال زنده بمونه.

کاراکترهایی با ویس‌ اکترهای یکسان که باور نمی‌کنین!

 • قدرت‌های تایتان بنیان‌گذار

بزرگترین قدرت «تایتان بنیان‌گذار» که تنها اعضای خاندان سلطنتی میتونن از اون استفاده بکنن، دستکاری و کنترل ذهن‌ «اعقاب یمیر» (Subjects of Ymir) هست. تاثیرگذارترین استفاده از این توانایی توسط «کارل فریتز» (Karl Fritz) بود که خاطرات تمام الدیایی‌های مهاجر به «جزیره‌ی پارادیس» (Paradis Island) رو دستکاری کرد و تمام خاطرانشون از گذشته و جهان بیرون دیوارها رو پاک کرد. (البته بجز خاندان آکرمن). 

اگه دوست داری در مورد خاندان آکرمن بیشتر بدونی، حتما به پست میکاسا و اسرار خاندان افسانه‌ایی آکرمن سر بزنین!

«فریدا ریس» (Frida Reiss) هم از این توانایی برای پاک کردن خاطرات خواهرش «هیستوریا ریس» (Historia Reiss) استفاده کرده بود؛ هر چند که «هیستوریا» گاهی اوقات می توانست اون خاطرات رو در رویاهای خودش به یاد بیاره. خاطرات «تایتان بنیان گذار» همواره به وارث بعدی خودش منتقل میشه. همچنین «تایتان موسس» در بدن یکی از اعضای خاندان سلطنتی توانایی کنترل تایتان‌های معمولی رو داره؛ «کارل فریتز» با فریادش تعدادی از الدیایی‌ها رو به تایتان تبدیل کرد و با استفاده از اون‌ها، سه دیوار بزرگ پارادایس رو ساخت، یا زمانی که ارن در برخورد با همسر اول پدرش «دیانا فریتز» (Dina Fritz) توانست تایتان‌های مجاور رو کنترل کنه و از اون‌ها برای کشتن «دیانا» استفاده کنه، یا در زمان توزیع مدال‌ها به دست «هیستوریا» که تمام خاطرات یمیر از جمله گذشته و آینده به «ارن» منتقل شد. «ژیک یگر» (Zeke Jaeger) هم توانایی مشابهی داشت، هرچند باید قبل از فریاد زدن، مایع نخاعی خودش رو به بقیه تزریق کنه.

*پس از به قتل رسیدن اعضای خانواده‌ی سلطنتی (که از اسم تقلبی «ریس» (Reiss family) استفاده میکردن) به دست پدر «ارن»، «گریشا یگر»؛ قدرت‌های «تایتان بنیانگذار» به «گریشا» و سپس «ارن» منتقل شد. اما این دو کاراکتر به دلیل اینکه از خاندان سلطنتی نبودن، توانایی استفاده از این قدرت‌ها رو هم نداشتن. در پایان داستان هم دیدیم که پس از مرگ «ژیک»، ارن تواناییش در کنترل تایتان‌ها رو از دست داد و «رامبلینگ» (Rumbling) متوقف شد.


از دنیای فانتزی محبوبتون بیشتر بخونین:

ارسال شده در: انیمه, اتک آن تایتان

ارسال کامنت

کد امنتیتی

کامنت

 • همه چیز در مورد تایتان ها
  توسط:محمد بر 2023-11-14
  رتبه‌دهی:
  5.0

  چقدر کامل و عالی بود????

  پاسخ داده شده توسط: پرستو بر 2023-11-14 ممنونم از لطفتون :) خیلی خوشحالیم که خوشتون اومده

فهرست

تنظیمات

ایجاد یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه‌مندی‌ها.

ورود به سیستم